Ile kosztuje regulacja gitary?

Regulacja gitary jest jedną z podstawowych usług wykonywanych na co dzień w serwisach lutniczych. Wielu lutników podaje ceny za pojedyncze czynności, wykonywane w ramach regulacji instrumentu, co – zwłaszcza niedoświadczonym muzykom – może dawać nieco mylny obraz tego, jakich kosztów należy się spodziewać.

Na szczęście niektórzy, jak np. pracownia lutnicza Warszawa, cenią sobie przejrzystość. W serwisie Luthier regulacja gitary kosztuje od 200 do 300 złotych. Na stronie wspomnianej pracowni dostępny jest formularz kontaktowy, który powstał z myślą o tych, którzy chcą poznać dokładną cenę za wykonywaną usługę.

Jakie zabiegi obejmuje regulacja gitary?

Regulacja instrumentu wykonywana w pracowni lutniczej Luthier w Warszawie obejmuje konserwację podstrunnicy, wymianę strun, polerowanie progów, korektę siodełka gryfu i mostka, regulację krzywizny gryfu oraz ustawienie menzury z mostkiem (z mostkiem Floyd Ross usługa kosztuje 270 zł, z akustycznym lub standardowym elektrycznym – 220 zł).

Udając się do pracowni lutniczej, można skorzystać z różnych pakietów napraw. Dla przykładu: za diagnostykę, regulację instrumentu oraz konserwację kluczy i elektroniki, płaci się od 300 zł. Dokładnej wyceny usługi w serwisie Luthier dokonuje się każdorazowo po przeprowadzeniu diagnostyki instrumentu.

Kompletna regulacja gitary w pracowni lutniczej w Warszawie

Zgłaszając się do pracowni lutniczej z instrumentem, który nie stroi, liczymy się z potrzebą jego regulacji poprzez kalibrację miejsc oparcia struny, tak, by osiągnąć dźwięk o określonej częstotliwości. Odbywa się to poprzez wspomniane już czynności takie jak np. korekcja siodełka, korekcja gryfu czy mostka.

Dużą popularnością w pracowni Luthier cieszy się usługa kompletnej regulacji, połączona ze szlifem progów. W zależności od rodzaju mostka może ona kosztować 440 zł lub 490 zł. Cena usługi wzrasta, jeśli regulacji dokonuje się na gitarze 7-strunowej, 12-strunowej akustycznej czy basie 5- lub 6-strunowym.