Zastawiasz się, skąd pomysł na wróżenie z kart?
Poznaj historię wróżb.
Wróżbiarstwo w historii
Ludzie zawsze byli ciekawi, co przyniesie im los.
W plemionach szamani pełnili rolę pośrednika między siłami natury a ludźmi. Zażywali różne środki halucynogenne i wpadali w trans, bełkocząc zaklęcia. Od dobrego kontaktu zależała pomyślność. Nic dziwnego, że szamani cieszyli się szacunkiem w społeczeństwie, skoro mieli tak poważne zadanie. W końcu jeśli szaman cię nie polubił, mógł kazać złym mocom zesłać same nieszczęścia na ciebie lub twoją rodzinę. Nie warto było ryzykować.
Stosunek religii do magii
Na początku naszej ery pojawiło się chrześcijaństwo, sześćset lat później islam. Wielkie religie świata zwykle miały negatywny stosunek do wróżb. W chrześcijaństwie wiedźmy torturowano i palono na stosach. Ile faktycznie miały one wspólnego z magią? Często niewiele. Wiele pań zajmowało się lecznictwem i niektórzy dopatrywali się w tym kontaktu z siłami nieczystymi. Podobnie jest w islamie, gdzie praktykowanie magii również jest surowo zakazane. W krajach szczególnie restrykcyjnego islamu grozi za nie ścięcie mieczem. Z kolei w buddyzmie nie ma żadnej jednoznacznej opinii na temat czarów. Mimo to, w XIV wieku powstały pierwsze talie kart do wróżb.
Magia nie taka zła
Większość świąt kojarzonych z magicznymi obrzędami przekształcono w święta religijne. Dobrym przykładem są choćby tradycyjne Wianki, niegdyś święto urodzaju i wielu wróżb. Sporo osób religijnych korzysta z usług tarocisty. Księża zwykle przestrzegają przed tego typu praktykami. Należy samemu sobie odpowiedzieć, co na to nasze sumienie.
Karty
Wróżenie z kart klasycznych jest stosunkowo nietrudne, wystarczy znać odpowiednie interpretacje. W przypadku klasycznej talii nie trzeba kupować specjalnej talii, łatwo opanować takie wróżenie. Znawcy wróżbiarstwa podkreślają jednak stosunek emocjonalny właściciela kart do danej talii. Z tego powodu powinno się używać talii kart, z którą czujemy więź.