Ile kosztuje płyta MDF?

Czy planujesz zmiany swoich szafek kuchennych lub instalację kilku półek w szafie tanim kosztem, płyta MDF jest idealnym materiałem do takiego remontu. Płyta MDF to średniej gęstości materiał budowlany, wykorzystywany także w meblarstwie, który charakteryzuje się przede wszystkim odpowiednią trwałością.

Płyta pilśniowa MDF o średniej gęstości to drewno konstrukcyjne wykonane z włókien drzewnych zlepionych ze sobą klejem i spoiwami żywicznymi, a następnie uformowanych w arkusze przy użyciu wysokiego ciśnienia i poddanym wysokiej temperaturze. Cena takich arkuszy kształtuje się różnie, ale chyba można przyjąć, iż średnio 4 na 8 stóp arkusz płyty MDF kosztuje od 15 do 60 dolarów, a 2 na 4 stopy arkusz wstępnie zagruntowane lub gotowych płyt MDF kosztuje od 60 do 150 dolarów. Płytę MDF można kupić podzieloną na arkusze, jednak ostateczny koszt jest w pełni uzależniony od projektu, nad którym pracujesz.

Płyta MDF jest powszechnie stosowana do produkcji szafek kuchennych, a jej średni koszt wynosi od 70 dolarów do 250 dolarów za stopę kwadratową. Jednostka szafki kuchennej kosztuje od 450 do 620 dolarów. Zazwyczaj płaci się od 2,000 dolarów do 7,000 dolarów za budowę kompletnej zabudowy kuchni, a cena ta obejmuje już przygotowanie terenu i na miejscu konfiguracji.

Przez wzgląd na to, iż cena faktycznie zależna jest od projektu i konfiguracji, bardzo często szacunki ostatecznych kosztów szafek kuchennych mogą wymagać oceny i kalkulacji na miejscu remontu. Fachowcy zgodnie twierdzą, że w przypadku prac wewnętrznych, takich jak na przykład szafki, listwy wykończeniowe i tym podobne elementy, należy stosować płytę MDF.

Płyta MDF jest również doskonałym materiałem na tworzenie drzwi. Dlaczego? Bo jest to materiał łatwy do malowania, czyszczenia. Poza tym nie wypacza się i zapewnia więcej opcji dostosowywania niż drzwi z litego drewna. Drzwi z płyty MDF kosztują też znacznie mniej niż drewniane, bo ich cena waha się od 400 do 650 dolarów za drzwi.

Dekor wykonany z płyty MDF może wynosić od 200 do 300 dolarów, w zależności od wielkości projektu. Istnieją specjalnie wykonane płyty MDF zagruntowane i pomalowane do dekoracji wnętrz, takich jak półki, otwarte półki na książki, obudowa, listwy i listwy przypodłogowe. Standardowe arkusze płyt MDF wielkości 4 na 8 stóp kosztują między 15 dolarów do 60 dolarów. Wstępnie zagruntowane lub wykończone płyty MDF kosztują od 60 do 150 dolarów za arkusz o wymiarach 2 x 4 stopy.