Jak? … a tak. Zwykłe zabawy, dla niezwykłych dzieci.

Indywidualne podejście do dziecka, jest niezwykle kluczowe, w celu ukierunkowania go i pomagania mu, aby rozwijał się zgodnie z własnym tempem. Każde dziecko jest inne. Różnią się one od siebie wieloma aspektami rozwojowymi. Dopóki lekarz pediatra nie stwierdzi nieprawidłowości w tempie rozwoju, nie powinno się przyspieszać, czy wywierać niepotrzebnej presji na dziecku, która może przynieść odwrotne skutki.

Nie ma nic gorszego od nadmiaru bodźców. Bardzo trudno jest utrzymać prawidłowy balans w wychowywaniu dziecka, aby „nie przedobrzyć”.

Większa liczba zabawek znajdująca się w jednym pomieszczeniu może rozproszyć dziecko, na tyle, że nie będzie się wystarczająco mogło skoncentrować na żadnej z nich. Większość z was drogie mamy pewnie, wie, że zbyt duża ilość bodźców zewnętrznych nie sprzyja maluszkom. Warto dla rosnącego dziecka zapewnić komfort w postaci np. stonowanych kolorów ścian, mebli, oszczędzić mu wachlarzu kolorystycznych barw w jego pokoju, jak i w jego zabawkach. Ograniczyć powinniśmy ilość dźwięków, które mogłyby się pojawiać niekontrolowanie i do tego w złej częstotliwości. Przez to dziecko może być niespokojne, poirytowane i nie będzie w ogóle mogło się skupić na proponowanych przez opiekunów zabawach.

Zanim zaczniemy rozrywkę z maluchem, należało by sprawdzić, czy ubrania dzieciątka w żaden sposób go nie ograniczają, czy w tym co ma na sobie czuje się swobodnie, aby mógł bez przeszkód oddać się przyjemnością zabawy. Jak się bawić z rocznym dzieckiem? Zdecydowanie kreatynie. Taką propozycją spędzenia czasu z maluchem jest – zawijanie w sreberko, tj. folie aluminiową, czy zwykły papier zabawek dziecka. Zadaniem malucha jest rozpakowywanie utworzonych z nich kul, ale i odnalezienie zawiniętych w nich rzeczy. Bardzo ciekawe zajęcie, które pochłania malucha na dłuższą chwilę. Ponadto rewelacyjną propozycją także jest zabawa nadmuchanymi balonami. Dzieci uwielbiają odbijać balony, a dodatkowo do nadmuchanego balona można coś wsypać, aby pobudzić jego wyobraźnie w poszukiwaniu odpowiedzi – „Co jest w środku?”. Następna godna polecenia zabawa dla roczniaka to zabawa gumkami recepturkami. Może on nawlekać je np. na stojak od ręcznika papierowego, albo układać je wg wielkości i kolorów, możliwości jest wiele. Super kreatywną zabawą jest, np. pudełko sensoryczne, tzn. do pudełka wrzucamy różne rzeczy, które następnie zasypujemy, np. ryżem, czy bułką tartą. Zadaniem dziecka jest znalezienie ich i wyciągnięcie z pudełka.

Należy uważać na to, aby maluch nie miał pomysłu wkładać do buzi drobnych elementów, co tyczy się wszystkich rzeczy, z którymi ma styczność. Na to należy zwrócić szczególną uwagę.

Zachęcamy was serdecznie do tego, abyście drogie mamy nie ograniczały się w pomysłowości zabaw. Wasze dzieci będą prze szczęśliwe, gdy rodzic zaproponuje zabawę, w której wszyscy będą uczestniczyć i z pewnością dobrze się w niej razem bawić.