Bazylea ciekawe miejsca

Bazylea jest miastem, a także gminą w Szwajcarii u styku granic trzech państw: Szwajcarii, Niemiec i Francji, nad rzeką Ren, u ujścia rzek Birs i Wiese.

Bazylea ciekawe miejsca

Właściwym centrum miasta jest starówka w Wielkiej Bazylei wokół Rynku i ratusza z XIV wieku, która dzięki swoimi wąskimi uliczkami i zaułkami jest miejscem częstych przechadzek turystów. Stare miasto w Wielkiej i Małej Bazylei oraz Most Środkowy, który łączy obie części starego miasta, są całkowicie wolne od ruchu samochodowego. Zwiedzający na dojazd do centrum najczęściej wybierają tramwaj. Bazylea jest trzecim co do wielkości miastem Szwajcarii oraz centrum szwajcarskiego przemysłu chemicznego i farmaceutycznego. Jednym z podstawowych symboli Bazlyei jest bazyliszek, którego postać możemy dostrzec na wielu miejskich fontannach czy też budynkach. Pierwsze postacie i podobizny dotyczące bazyliszka zaczęły pojawiać się w Bazylei prawdopodobnie w połowie XV wieku.

 

Niektórzy mieszkańcy twierdzą, że sama nazwa miast jest bardzo powiązana właśnie z tym mitycznym stworzeniem. Niestety są to tylko przypuszczenia, ponieważ nie zebrano do tej pory żadnych konkretnych dowodów, które wskazywałyby właśnie na tą sytuację. W mieście znana jest legenda, która głosi, że w momencie założenia Bazylei bazyliszek zamieszkiwał jedną z jaskiń w okolicy dzisiejszej fontanny Gerber-Brunnen. Bezpośrednio nad kranem fontanny został wygrawerowany tekst w języku niemieckim, który opowiada właśnie tę legendę. W tego typu fontannach woda wypływa z pyska mitycznego stwora. Zwiedzanie Bazylei możemy rozpocząć pieszo. Dzięki temu, że nie jest to zbyt rozległy teren, jesteśmy w stanie dotrzeć do większości atrakcji na piechotę. Sam spacer, nie powinien zająć więcej niż godzinę. Część uliczek wyłączona jest z ruchu samochodowego, dlatego zwiedzanie miasta spacerem przynosi więcej korzyści. Planując zwiedzanie warto jednak pamiętać, że miasto położone jest na niewielkich wzgórzach, dlatego czasami będziemy zmuszeni do wejścia pod górkę.