Zabawka jak dla najbogatszych królów

Z roku na rok na rynku widzimy coraz więcej zabawek. Z każdym sezonem zabawki są coraz bardziej wymyślne, mają więcej opcji, więcej funkcji, kolorów i dają więcej możliwości na zabawę. Kto by w sumie kiedyś pomyślał o płaczących lalkach, grających zwierzętach, czy samochodzikach na autopilota?
Jednak równocześnie rośnie i cena zabawek. Mimo to, przy tej kukiełce, nawet całe zestawy Lego mogą się schować pod względem cenowym.

Kukiełka L’Oiseleur czyli Treser Ptaków

Najdroższą zabawką na świecie jest mechaniczna kukiełka o nazwie Treser Ptaków. Jej autorem jest niezrównany mistrz jeśli chodzi o wszelkie tradycyjne automaty Christian Bailly, urodzony we Francji, a obecnie mieszkający w Szwajcarii.

Wykonanie tej metrowej kukiełki młodego mężczyzny niosącego miecz i grającego na flecie zajęło mistrzowi ponad 15 tysięcy godzin. Ta wyjątkowa zabawka posiada 2 i pół tysiąca części z polerowanej stali i złota. Nie zawiera zaś żadnego źródła energii – silnika, czy baterii.
Jest to o tyle ważny szczegół, że po nakręceniu za pomocą kluczyka porusza się. Choć stwierdzenie porusza się jest zbyt ogólne.

Mężczyzna gra na flecie “Marche des Rois” Georgesa Bizeta. Poruszają się jego palce, a także szklane oczy, które biegają tam i z powrotem. Całość zaczyna się jednak od podniesienia instrumentu do ust. Ruchy kukiełki są więc jak idealne odwzorowanie ruchów człowieka.

Trzeba również zaznaczyć, że nie jest to jedyny element ruchomy na kukiełce. Obok młodego mężczyzny występują dwa mechaniczne ptaszki. Jeden siedzi na jego ramieniu, a drugi na ręce. Oba ptaszki śpiewają. Otwierają i zamykają dzióbki, odwracają głowy i machają skrzydełkami. Wszystko w rytm melodii.

Najdroższa zabawka na świecie – ile kosztuje

najdroższa zabawka na świecieTrudno nazwać automat Tresera Ptaków zabawką. Całość waży 122 funty wliczając cokół z jadeitu i masy perłowej. Sama postać ubrana jest w haftowany renesansowy strój wykonany z jedwabiu satyny i aksamitu. Niektóre elementy jego stroju wykonane są zaś ze złota. Jego skóra to malowana porcelana. Oczy są jak już wspomnieli
Wszystko to razem daje cenę 24 milionów dolarów amerykańskich.