Woda – źródło życia i zdrowia

Woda stanowi źródło życia, trudno wyobrazić sobie bez niej codzienne funkcjonowanie. Jak bardzo jest nam ona potrzebna i jaka ilość wody w organizmie?

Woda a życie

Trudno przecenić rolę wody dla życia na naszej planecie. W ludzkim ciele znajduje się jej szacunkowo od 75% u dzieci, przez 60% u osób dorosłych, do 50% u seniorów. Jest to wartość pozwalająca na właściwe funkcjonowanie i przeprowadzanie wszystkich niezbędnych procesów.

Wody nie da się zmagazynować w organizmie, dlatego też należy ją dostarczać każdego dnia. Powinno się pić około 2 litry dziennie. Do tej wartości zaliczają się nie tylko płyny wypijane w ciągu doby, ale również woda zawarta we wszystkich pokarmach stałych.

Jej poziom może spadać z powodów regularnego funkcjonowania organizmu, na drodze procesów życiowych (trawienia, oddychania), aktywności fizycznej, ale również czynników zewnętrznych, jak na przykład warunków atmosferycznych.

Do czego woda służy?

Odpowiedni poziom wody w organizmie ma kluczowe znaczenie. Woda jest odpowiedzialna za przeprowadzanie większości procesów w naszych ciałach. Reguluje temperaturę ciała oraz usuwa szkodliwe i toksyczne substancje, które niekiedy są magazynowane. Stanowi ona podstawę naszej egzystencji.